Brusni materiali

Brusni materiali različnih dimenzij in granulacij so ključni za natančno brušenje lesa in drugih površin tako pri ročnem kot strojnem brušenju. Raznolika izbira abrazivov zagotavlja gladko obdelavo in izboljša končni videz izdelkov. *dodati da površina vpliva na kasnejše barvanje*

Pogosto zastavljena vprašanja

Prave informacije so ključne za kakovostno izvedbo, zato smo tu za vaša vprašanja.

Kako izbrati pravi brusni material za moj projekt?

Izbira ustreznega brusnega materiala je ključna za dosego želenih rezultatov pri obdelavi različnih materialov. Pomembno je upoštevati vrsto obdelovanega materiala, fazo obdelave in želeno končno površino. Lamelne brusne plošče so primerne za osnovno brušenje in fino obdelavo zvarov, medtem ko so lamelni brusni diski priporočljivi za končno poliranje in obdelavo robov.

Brusni disk se zamašuje (»zapaca«)

Preverite ali je barva, lak ali kit posušen Uporabljajte stroje z odsesovalnikom prahu in zagotovite, da kombinacija lukenj na brusnem papirju ustreza kombinaciji na podložni blazini. Izogibajte se brušenju z zrni, ki so preveč fina.

Vidne sledi rok po ročnem brušenju

Uporabite pripomočke za ročno brušenje ravnih površin (npr. kladico iz plute). Uporabljajte posebne izdelke za brušenje profiliranih površin, ki omogočajo enakomerno porazdelitev pritiska pri brušenju (npr. Goldflex soft).

Vidne praske na površini

Izogibajte se prevelikim korakom med granulacijami zrn in uporabite ekscentrični orbitalni brusilnik.

Premajhen odjem materiala in težave s prahom

Začnite z grobo granulacijo in nadaljujte z bolj fino granulacijo. Za težave s prahom pa uporabljajte brusne mrežice z ustreznimi stroji in pripomočki.

Kakšen je odjem obdelovanca pri strojni obdelavi lesa?

Trdota lesa, moč motorja, hitrost podajanja in trdota valja so ključni parametri, ki vplivajo na odjem materiala. Pri brušenju s kontaktnim valjem priporočamo največji možni odjem, ki ga dopušča izbrana granulacija brusnega traku, da se učinkovito odstranijo sledi predhodnega brušenja. Opomba: Odjem pri brusnih blazinah je manjši kot pri kontaktnih valjih in je odvisen tudi od njihove fleksibilnosti. Pomembno je, da odstranimo sledi predhodnega brušenja, ne da bi presegli zmogljivosti brusnega traku. Če preskočite granulacijo (npr. iz G80 na G150), se trak bolj obremeni, kar zmanjšuje njegovo življenjsko dobo in povečuje tveganje, da sledi predhodnega brušenja ne bodo odstranjene.

Zakaj je pomembna pravilna napetost brusnega traku in kako narediti kontrolo napetosti?

Pravilna napetost brusnega traku je ključnega pomena za nemoteno in učinkovito delovanje stroja. Med najpomembnejše prednosti sodi manjša možnost prepogibanja traku, kar prispeva k boljši stabilnosti med delovanjem. Zaradi manj trenja med trakom in pogonskimi valji je temperatura med obratovanjem nižja, kar pomeni, da se prah v manjši meri nabira na površino traku. To podaljšuje njegovo življenjsko dobo. Nižje temperature in optimalna napetost prav tako zmanjšujejo obremenitev ključnih delov stroja, s čimer se podaljšuje njegova skupna življenjska doba. Postopek preverjanja pravilne napetosti brusnega traku se začne z namestitvijo traku na valje in njegovo začetno napetostjo. Nato na sredini traku z roko pritisnemo nanj; če se zgornji valj ne premika zlahka, je napetost previsoka. Poiščemo regulacijski ventil za napetost in znižamo tlak na 0 barov, da se zgornji valj premakne navzdol, s čimer preverimo, ali smo pravilno locirali ventil. Nato tlak ponovno dvignemo med 3 in 4 bare in še enkrat preverimo, kako se zgornji valj odziva na ročni pritisk. Če se zdaj premika brez večjega napora, je napetost pravilno nastavljena. Po tem vključimo stroj in preverimo oscilacijo brusnega traku. Če ni enakomerna v obe smeri, je treba nastavitve ustrezno popraviti. Na koncu izvedemo še testno brušenje, s katerim preverimo, ali stroj deluje normalno.

Imate dodatna vprašanja?

Niste našli odgovora na vaša vprašanja? Prosimo vas, da kontaktirate našo podporno službo, ki vam bo z veseljem pomagala.

Kontaktirajte nas